Dzień uznania dla folii bąbelkowej
W każdy ostatni poniedziałek stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień uznania dla folii bąbelkowej (ang. Bubble Wrap Appreciation Day). Folia pęcherzykowa jako jedyna z szerokiego grona materiałów opakowaniowych doczekała się docenienia jej znacznego wpływu na bezpieczeństwo produktów w trakcie transportu i ustanowienia na jej cześć dnia uznania. Powodów dlaczego ten rodzaj opakowań został tak wyróżniony może być kilka.
Jako pierwsze na myśl przychodzą oczywiście jej niespotykane zdolności amortyzujące i izolujące, które w decydującym stopniu wpływają na jej użyteczność w branży transportowej. Jednakże nie tylko z tego słynie folia powietrzna. Prawdopodobnie wszyscy z nas po raz pierwszy, często jeszcze jako dzieci, spotkaliśmy się z folią bąbelkową niekoniecznie jako materiałem opakowaniowym, ale jako swojego rodzaju specyficzną i zabierającą czas zabawką. Jej charakterystyczny dźwięk w momencie pęknięcia pęcherzyka powietrza u każdego wywołuje uczucie euforii, które bardzo często przewyższa radość z otrzymania przedmiotu, który właśnie rozpakowujemy.
Geneza dnia uznania dla folii pęcherzykowej
Jak się okazuje, prawda o tym ważnym w branży opakowaniowej dniu jest zgoła inna. Dzień ten został ustanowiony w celu upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w styczniu 2001 roku w Bloomington (US). Tego dnia tamtejsza stacja radiowa Sprit 95 otrzymała przesyłkę, na którą od dawna czekała. Były to nowe mikrofony, niezbędne w ich codziennej pracy nad audycjami radiowymi. Ze względu na chęć jak najszybszego wypróbowania nowego nabytku mikrofony zostały podłączone do konsoli bezpośrednio po wyjęciu z kartonu, bez uprzedniego zdjęcia z nich zabezpieczającej je folii bąbelkowej. Przez to małe zaniedbanie, pierwszym co usłyszeli słuchacze w porannej audycji był charakterystyczny dźwięk pękających pęcherzyków powietrza. Audycja ta stała się tak znana, że dla jej upamiętnienia od 2001 roku w każdy ostatni poniedziałek stycznia obchodzimy dzień uznania dla folii pęcherzykowej.
Zostaw komentarz