Folia termokurczliwa LDPE

Folie i taśmy z tworzyw sztucznych

Hurtownia Folii

Bezbarwna folia termokurczliwa przystosowana do kontaktu z żywnością. Wyprodukowana z polietylenu niskiej gęstości LDPE (ang. Low Density Polyethylen). Kurczliwej folii używa się do zbiorczego pakowania w zgrzewki produktów na czas transportu i magazynowania.

Zapewnia ona pewne połączenie się przedmiotów i stanowi świetną alternatywę dla konwencjonalnych opakowań takich jak kartony, zapewniając przy tym większą stabilizację towaru, a także ochronę przed kurzem i wilgocią.

Podczas używania folii „termokurcz” w przemyśle opakowaniowym niezbędne są zgrzewarki (obkurczarki) do folii termozgrzewalnej.

Rękaw foliowy LDPE

Rękaw foliowy

Półrękaw foliowy LDPE

Półrękaw LDPE

taśma foliowa LDPE

Taśma LDPE

Słomka foliowa LDPE do zgrzewania

Rękaw słomka

Hurtownia folii termokurczliwej

W Hurtowni Folii posiadamy folię termokurczliwą wykonaną z nieprzetworzonego tworzywa (oryginał) w wariantach: rękaw, półrękaw i taśma. Sprzedajemy również receklingowaną folię LDPE popularnie nazywana słomka.

Rękaw foliowy

Rękaw foliowy LDPE

Rękaw LDPE

Folia termokurczliwa produkowana metodą rozdmuchu (ang. blown). Podczas produkcji powstaje jednorodna, przezroczysta tafla folii w kształcie rękawu (tuby foliowej), która w późniejszej fazie zostaje zagięta w dwóch miejscach.

Rękaw foliowy używa się do pakowania małych przedmiotów mieszczących się do jego wnętrza. Po wsunięciu towaru do środka zgrzewa się folię przed i za produktem w celu zamknięcia jej i dopasowania do kształtu opakowywanej rzeczy pod wpływem wysokiej temperatury.

Półrękaw LDPE

Półrękaw z folii termokurczliwej LDPE

Półrękaw

Półrękaw foliowy otrzymywana jest metoda rozdmuchu lub wylewu. Różni się od pełnego rękawa posiadaniem tylko jednego zagięcia. Po rozłożeniu przypomina folie termokurczliwą „taśma”. Różni je tylko zagięcie wzdłużne w centralnej części folii półrękaw.

Posiada analogiczne zastosowanie do rękawa, jednakże lepiej się sprawdza przy opakowywaniu większych towarów, ponieważ łatwiej i szybciej umieszcza się w nim przedmioty.

Folia termokurczliwa półrękaw wymaga zgrzania trójstronnego, tj. przed, po i jednostronnie wzdłuż produktu.

Taśma LDPE

Folia gruba termokurczliwa LDPE taśma

Taśma

Folia termokurczliwa LDPE w formacie taśmy produkowana jedna z dwóch metod uzyskiwania folii. W odróżnieniu od poprzednich wersji jest to najprostszy format ograniczający się do płaskiej tafli folii.

Stosowana jest głównie w automatycznych zgrzewarkach taśmowych umożliwiających pakowanie produktów umieszczonych jeden po drugim poprzez podkładanie pod nie i nakładanie na nie pojedynczej warstwy folii.

Rękaw słomka

Folia termokurczliwa recyklingowana słomka LDPE

Słomka

Wytwarzany z re-granulatu poprodukcyjnego, czyli polimerów recyklingowanych. Posiada podobne do folii z nieprzetworzonego tworzywa właściwości, jednakże ma mniejszą przezroczystość.

Produkowana w ten sposób folia posiada inny (ciemniejszy, słomkowy) kolor.

Dzięki zastosowaniu tańszych półproduktów przy produkcji cena końcowa jest niższa niż w przypadku produktów oryginalnych.

Czym jest folia termokurczliwa?

Definicja

Termokurcz to folia z tworzywa sztucznego (LDPE), które w określonej temperaturze i ciśnieniu zmienia swoje właściwości. Objawia się to głównie poprzez obkurczanie się, a także poprzez zwiększenie jej lepkości.

Stosowana w szeroko pojętym przemyśle opakowaniowym w celu ułatwienia transportu i magazynowania mniejszych przedmiotów. Najczęściej służy do tworzenia większych opakowań zawierających kilka produktów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie pakowaniu każdego towaru w osobno.

Produkcja

Folia termokurczliwa produkowana jest metoda wylewu lub rozdmuchu w zależności od jej formatu. Otrzymuje się ją z regranulatu złożonego z polietyleniu o niskiej gęstości.

Najczęściej używane są mieszanki oryginalne, czyli nieprzetworzony granulat LDPE oraz tzw. słomki, czyli porecyklingowy regranulat otrzymywany jako pozostałość poprodukcyjna przy uzyskiwaniu standardowej folii. Tak otrzymana folia charakteryzuje się gorszymi właściwościami i mniejsza przezroczystością, choć ze względu na jej cenę stanowi atrakcyjną alternatywę.

Zastosowanie

Wykonane z LDPE folie mają szerokie zastosowanie. Są to mi. in.:

 • tworzenie tzw. zgrzewek, czyli zbiorczych opakowań produktów ułatwiających pakowanie na paletach
 • pakowanie żywności na końcowym etapie produkcji
 • zabezpieczenie towarów przed przemieszczaniem się w opakowaniu
 • uwydatnienie kształtu opakowywanego przedmiotu w celach reklamowo-marketingowych
 • pakowanie materiałów budowlanych, części samochodowych, butelek z napojami, a nawet innych produktów opakowaniowych, np. rolek z taśmą klejącą

Właściwości

Posiada właściwości charakterystyczne dla wszystkich produktów oraz wiele innych tj.:

 • ochrona przed wilgocią, kurzem, zabrudzeniami oraz promieniami UV
 • wytrzymałość na rozerwanie i rozciąganie
 • trwałość formy uzyskanej przez zgrzanie folii, czyli stabilizacja produktów na wysokim poziomie
 • wysoka przezroczystość (nie dotyczy słomki)
 • duży połysk folii zapewniający lepszą prezencje towarów
 • brak zapachu
 • brak smaku

Stosowanie do żywności

Folia LDPE i jej właściwości chemiczne w pełni nadają się do kontaktu z żywnością, jednakże istnieją taśmy o bardziej neutralnym oddziaływaniu na produkty spożywcze.

Odpowiednim zamiennikiem może okazać się m. in. folia polietylenowa o większej gęstości, a dokładniej folia HDPE, która ponadto w pełni poddaje się recyklingowi.

Inne produkty Hurtowni Folii

Woreczki foliowe do żywności HDPE

Arkusze HDPE

Tania folia stretch maszynowa

Folia stretch

Taśma pakowa solvent

Taśma klejąca

Taśma spinająca poliestrowa Wg i polipropylenowa PP

Taśma spinająca

Folia powietrzna do pakowania

Folia bąbelkowa

Karton do pakowania produktów

Kartony